Ayak Sağlığınız için Deri Ayakkabılarınıza İyi Bakın!

Gün boyu vücudumuzun ağırlığını 6 kat basınçla hisseden ayaklarımızı muhafaza eden ayakkabılarımıza gereken özeni gösteriyor muyuz? Ayağınıza uygun, şık bir ayakkabı almakla iş bitmiyor. Her gün ‘yeni bir ayakkabı satın alıp giymek’ gibi ultra lüks bir alışkanlığınız yoksa, doğru alışveriş taktikleri ve düzenli yapılan ayakkabı bakımı hem ayak sağlığınızı hem de bütçenizi korur!

Deri Ayakkabılarınızı Koruyun!

Deri ayakkabı veya botlarınızı her kullanımdan sonra nemli yumuşak bir bez ile silmek ömrünü uzatır. Fakat deterjan ve alkol içerikli maddeler kullanmamaya itina gösterin. Günlük bakım için sadece su yeterlidir. Elma sirkesi ve su karışımı ile silerek deri ayakkabınızın ilk günkü gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Kullanmayacağınız sürede, içerisine ayakkabının şeklini korumak için gazete kağıtları veya hazır satılan tahta kalıp koyun, ayakkabı kutusunda muhafaza edin!

Deri Ayakkabılarınızda Parlatıcı Cila Sünger Kullanmayın!

Gözenekli yapısıyla hava geçirgenliği sağlayan deri ayakkabılar ayakların nefes almasını sağlar. Bu gözenekli yapının tıkanmaması için parlatıcı sünger ve kimyasal cila kullanılması tavsiye edilmez! Kendi özel renginde natürel boya ve cila tercih edilebilir. Kullanım sıklığınıza göre, (çok sık olmamak kaydı ile) piyasada bulabileceğiniz özel bakım kremleri veya spreyler ile koruyuculuğunu arttırabilir, böylece derisinin kuruyup çatlamasını da önlersiniz!

Her Gün Aynı Ayakkabıyı Giymeyin!

Gün boyu ayakkabının emmiş olduğu ayak teri 24 saatte buharlaşıyor. Islak ve nemli kalan ayakkabılar bakteri üretimi için adeta bir cennet haline geliyor. Bu nedenle ayakkabınızı en az 2 gün ara ile giymeniz (bun arada gerekli temizliğini ve bakımını yaparak) daha sağlıklı ve dayanıklı kullanım olanağı sağlar. Mümkünse aynı stilde bir kaç çift ayakkabı edinin ve her gün aynı ayakkabıyı giymeyin!

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.