Ayakkabı Kırılması Nasıl Tamir Edilir?

Severek alınan klasik ve spor ayakkabılar, zamanla deforme olarak esnekliğini yitirebilir. Ayakkabının ön kısmından orta noktasına kadar kırılmalar meydana gelir. Özellikle de yürürken belli olan bu kırılmalar, hoş bir görünüm oluşturmaz. Ayakkabı kırılması nasıl tamir edilir sorusu, tarzına ve stiline önem gösterenleri yakından ilgilendirir. Fiyat açısından pahalı olan ayakkabılarda bile bu durumla karşı karşıya kalınmaktadır. Deforme ve kırılmalarda eğer ayakkabı, çok giyilmediği halde çok kısa bir sürede kırılma yaptıysa ayakkabının iadesi istenebilir. Ayakkabıda meydana gelen kırışıklıklar, çok kısa zamanda oluşmayacağından firma, ayakkabınızı yenisi ile değiştirebilir. Fakat 2 ila 3 ay sonra gerçekleşen kırılmalar, kullanıcı hatası olabileceğinden iadesi söz konusu olmayabilir. Ayakkabılarda oluşan kırılma ve deformeler, kullanıcı kaynaklı olabileceği gibi kalitesiz malzemeden üretilmesinden de olabilir. Kırılma yapan ayakkabılarınızı, firma tamir edebileceği gibi ayakkabı tamiri yapan yerlerde de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yeni Ayakkabıların Kırılması Nasıl Önlenir?

Gün boyu vücudun yükünü taşıyan ayakkabıların, üst üste giyildiğinde deforme olması çok normal bir durumdur. Bu durum ayakkabıyı aldıktan sonra düz şeklini kaybetmeyeceği bir alanda muhafaza edilmesi ile düzelebilir. Ayrıca mağazalarda ve çeşitli yerlerde satılan ayakkabı kalıplarını satın alarak ayakkabılarınızın şeklini koruyabilirsiniz. Yoğun iş temposunu birlikte atlattığınız ayakkabıları çıkardıktan sonra kalıpları yerleştirebilirsiniz. Fakat hali hazırda kırışık ayakkabılarınız varsa ayakkabılarınızı çöpe atmak yerine evde kolayca tamir edebilirsiniz. Ayakkabı kumaşları esnek forma sahip olduğu için düzeltmesi de bozulması kadar çabucak gerçekleşir. Ayakkabı kırılması nasıl tamir edilir sorusuna ek olarak birazdan bahsedeceğimiz aşamaları uygulayıp yepyeni gözüken ayakkabılara sahip olabilirsiniz.

Evde Kırılan Ayakkabılar Nasıl Yenilenir?

Ayakkabı kırışıklıkları için, bir bez parçası, küçük bir havlu, sıcak su ve ütü gerekli olacaktır. Öncelikle ayakkabılarınızın içini kırışıklıklar kaybolana kadar bir bez parçası ile doldurun. Bu bez parçası çorap, eski kıyafet veya kâğıt havlu olabilir. Bu aşamada ayakkabının üstüne basılamayacak kadar sert ve dolgun olması gerekir. Daha sonra bir havluyu veya eski bir bez parçasını, sıcak su ile ıslatıp fazla suyunu sıkın. Nemli havluyu kırışmış ayakkabınızın üstüne yerleştirin. Havlunun üstüne aralıklarla ütü tutun. Bu aşamada ütünün ayakkabıyı yakmaması için ara vererek yapılması gerekir. Kırışıklık geçene kadar bu işleme devam edin. Kırışıklıkların oranına bağlı olarak işlemin süresi artabilir. Ayakkabı kırılması nasıl tamir edilir merak edenler, bu aşamaları uygulayarak kutusundan yeni çıkmış ayakkabılara sahip olabilirler. Sosyal medyaya oldukça popüler olan bu uygulama, birçok kullanıcı tarafından test edilip onaylanmış.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.