Ayakkabı Kutusundan Takı Kutusu Yapımı

Takılar küçük parçalar olduğu için sıklıkla kaybolurlar. Hem şık olması için hem de bir arada tutması için takı kutuları kullanılmaktadır. Özellikle kadınlar takı kutularına değer vermektedirler. Birçok kişi evdeki malzemeleri değerlendirerek işe yarayacak ürünler yapmaktadırlar. Hem atılacak veya kullanılmayan eşyalar değerlenirken, daha az maliyetli eşyalar yapılmaktadır. Ayakkabı kutusundan takı yapımı da bunlardan biridir. Ayakkabı alındığı zaman ayakkabı kutusu atmayarak, takı kutusu yapımında rahatlıkla kullanılabilinir. Evde bulunan veya çok ucuza alınabilecek malzemeler ile ayakkabı kutusunu şık ve kullanışlı takı kutusuna çevirmek mümkündür.

Takı Kutusu Yapılışı

Takıları saklamak ve düzenli bir şekilde bir arada tutmak için ayakkabı kutusundan takı kutusu yapımı için öncelikle yapışkanlı kâğıda ihtiyaç vardır. Ayakkabı kutusunun üzerindeki istenmeyen yazı ve markaları kapatmak için ve takı kutusunun istenilen desenini oluşturmak için, kırtasiyelerden ve diğer mağazalardan yapışkanlı kâğıt bulmak mümkündür. Kendinden yapışkanlı kâğıt bulamayan veya kullanmak istemeyenler, arzu edilen renk ve şekildeki karton veya kâğıtları ayakkabı kutusu üzerine yapıştırarak da yapılabilinir. Daha şık bir görünüm elde edilmek isteniyorsa ayakkabı kutusunun içi değişik renkte kaplanabilir.

Ayakkabı kutusunun kaplamasını yaptıktan sonra ayakkabı kutusunun iç tabanı boyutunda kalın bir karton alınır. Bu karton parçası da kaplanır. Karton tabana yapıştırılmadan önce yarısına bigudiler sırayla yapıştırılır ve daha sonra tabana yapıştırılır. Eğer kutu derince tabana karton koyulmadan önce gazete ile yükseltilebilir. Tabana öncelikle buruşturulmuş gazete parçaları yapıştırıl ve daha sonra üzerine karton yapıştırılır. Bigudilerin olduğu tarafa yüzük, küpe gibi küçük takıları boşluğa ise kolye gibi takılar koyulabilir.

Ayakkabı Kutusundan Yapılabilecek Öneriler

Ayakkabı kutuları genelde atılmaktadır. Fakat atmayarak onları çok güzel şekilde değerlendirmek mümkündür. Ayakkabı kutusundan takı kutusu yapımı yanı sıra havlu, kurdele gibi daha birçok eşyayı saklamak adına kutu yapılabilir. Ayakkabı kutusunun ortasından açılan üçgen boşluklardan kutuyu kıvırarak ve önlerine ekleme yapılarak, dosya ve kitap saklamak için kullanılabilir. Ayakkabı kutusunun içinin yanı sıra kutu kapağı da değerlendirilebilir. Kapağı güzelce kaplayarak ve kapağın kenarlarına asılan çengeller ile takı, anahtar, kolye gibi asılacak eşyaları asmaya yarayabilir. Ayakkabı kutusunun içine gerekli bölmeler yapılarak güzel bir kalemliğe dönüştürmek mümkündür. Böylece kalemlerin bir arada olacağı şık kalemlik yapılmış olacaktır. İçine yerleştirilecek çoklu priz ile ve açılan delikler sayesinde özellikle şarj aletleri için güzel bir priz yapılacaktır. Ayakkabı kutularını en güzel şekilde kaplayarak 3 boyutlu duvar süsleri yapmak mümkündür.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.