Ayakkabı Kutusunu Süsleme

Ayakkabı Kutusunu Süsleme

Öncelikle el işlerine ve tasarrufa önem veren insanlar için ayakkabı kutusunu süslemek bir seçenek olabilir. Ayakkabı kutusunu süsleyip sevdiklerinize küçük ve güzel bir sürpriz yapabilirsiniz. İster oyuncak kutusu yapın; ister eşya kutusu; isterseniz de değişik tasarımlar ya da kumbara… Öncelikle atılmayı beklenen ayakkabı kutusunu alıyoruz ve daha sonra tüm bölümlerini inceliyoruz.

Malzeme olarak bir ayakkabı kutusu, maket bıçağı, yapıştırıcı, cetvel, makas gibi günlük hayatta lazım olabilecek araç gereçleri yanımızda bulundurabiliriz. Kutuyu inceledikten sonra süslemek için istediğimiz renge boyayabiliriz ya da kaplık ile ölçerek kesip sarabiliriz. Daha sonrasında istersek kapak içini de dilediğimiz renge boyayabiliriz.

Cetvelle her yerini eksiksiz ölçüp ona göre planımızı yaptıktan sonra ister şekil verip maket bıçağıyla kesebiliriz ya da küçük nesneleri kutuya yapıştırıp boyamalar yapabiliriz. Daha sonrasında sabitleme işlemlerini yapıyoruz ve eğer kumbara istiyorsak ona göre kesik atıyoruz.

Eğer oyuncak kutusu istiyorsak etiketleme bölümü oluşturup oraya oyuncak çizimi yapabiliriz. Ya da küçük maket ev yapmak istersek minyatür oyuncak setimizi dikkatle ölçtüğümüz kutuya yapıştırıp üç boyutlu bir hava verebiliriz. Bu sayede çöpe atılmayı beklenen ayakkabı kutumuz istediğimiz tasarıma dönüşebilir ve doğayı da kirletmemiş oluruz.

Ayakkabı Kutusunu Süsleme Boyaları

Ayakkabı kutusunu süslemek için pullar, simler gibi çeşitli küçük çaplı nesneler ya da çizimler yapıştırılıp alt ve arka plan boyamaları için sulu boya, kuru boya, akrilik boya, yağlı boya, pastel boya vb. birçok boya ve boyama tipleri kullanılabilir. Denediklerimin arasında en iyi muhafaza edilen biçim akrilik boya ve ardından yapılan sprey sayesinde cilalama işlemidir. Bu sayede boya iyi muhafaza edilir ve çıkmaz.

Ayakkabı Kutusunu Kullanırken Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Ayakkabı kutusunu boyarken ilk olarak ayakkabı kutusunun ne amaçlı kullanılacağına karar verilmelidir çünkü birçok farklı tasarıma göre boyamaların da önceliği bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirsek, ayakkabı kutusundan bebek evi yapımında bize yaklaşık 5 adet ayakkabı kutusu ve fazla miktarda boya gerekmektedir.

Eğer kumbara yapacaksak bandımızın fazla olması sabitlenmesi için önem taşır. Eğer raf yapacaksak yine fazla miktarda ayakkabı kutusu gerekmektedir. Takı kutusu yapılacaksa ara bölme için ekstra kartonsu malzemeler gerekmektedir. Ayakkabı kutusundan kalemlik tasarımı düşünürsek renkli boya ve iyi bir ölçüm gerekmektedir.

Ayakkabı kutularından yapılacak sıra dışı bir fikir ise çocuklar için tablolardır. Ayakkabı kapağının iç bölümünün iyice beyaza boyanıp daha sonra çizimle doldurulmasıyla elde edilir ve dilenen objeler ya da tasarımlar yapıştırılıp duvara aşınabilir. Bazı anneler çocuklarıyla değişik tasarımlar yapabilir, örneğin araba garajı.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.