Ayakkabıda Değişen Trendler

Kadınlar için olduğu kadar erkekler için de önemli olan ayakkabı seçimi, özellikle son yıllarda giderek önemini belli ederek pazarını büyütmeye başladı. Özellikle modanın yönünün son yıllarda değişmesiyle birlikte kendini gösteren bu akım, ayakkabıları bir ihtiyacın yanı sıra aksesuar olarak da sunmaya başladı.

Ayakkabı Sektörünün Yeni Hali

Sektörün genişlemesi ve daha marjinal ürünler sunmak için çeşitliliğin artmasının yanında sürekli olarak daha yeni modeller sunabilmek için gelişim ve değişim içinde olan firmalar da bulunmaktadır. Bunun nedeni, insanların ayakkabı alırken önceliklerini değiştirmeleriyle açıklanıyor. Pahalı bir ayakkabıya yüksek fiyatlar ödemektense insanlar artık farklı birkaç modele uygun fiyatlar ödemek istiyor. Bu şekilde hem kullanım süresi aynı olacağı gibi, farklı modeller arası çeşitlilik yaparak da aynı ayakkabıdan sıkılma durumu önlenmiş oluyor.

Her mevsim için ayrı modeller bulmak mümkün şu an piyasalarda. Kışlık botlar, çizmeler gibi klasiklerin yanında su geçirmeyen spor ayakkabılar gibi mevsim döngüsünü kırmış modeller bulmak da mümkün.  Özel günlerde sadece klasik veya süet ayakkabının yerine geçebilecek botlar veya spor ayakkabılar da bulmak mümkün.

Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok kişi ayak numarasını bilmenin konuyu kapattığını düşünse de, ayakkabı üç boyutlu olduğu için doğru ayakkabı seçiminde yeterli değildir. Ayakkabı sadece tabana değil, aynı zamanda ayağın üstüne ve ayak bileğine de düzgün ve sarsmayacak bir şekilde oturmalıdır. Herkesin ayak yapısı aynı olmadığı için, ayakkabılar tek kalıp şeklinde hazırlanır

Bu nedenle taraklı ayak veya düztaban gibi durumlar için, ayakkabının zorlamadığından emin olmak gerekmektedir. İnce yapılı kişiler için kalın ayakkabılar doğru seçenek olmadığı gibi, düztaban ve taraklı ayak sahibi kişiler için de esneme yapmayan ayakkabılar doğru bir seçim değildir ve doğru şekilde seçilmeyen bir ayakkabı, ameliyata varabilecek kadar ciddi sonuçlar doğurabileceğinden, dikkatli seçilmesi önemlidir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.