Bot Temizliği Nasıl Yapılır?

Hem uzun süre bir kullanım sağlayabilmek hem de şık bir görünüm yakalayabilmek açısından botların temizlenmesi ve bakımlarının yapılması son derece önemlidir. Bakımları yapılmayan ya da düzenli olarak temizlenmeyen botlar, kısa sürede zarar görerek yıpranabilir ve sonunda da yırtılabilir. Bu da bot almak için verilmiş olan paranın boşa gitmesine sebep olabilir. Botlar birbirinden farklı çeşitlerde olup, farklı şekillerde temizlenme yöntemleri gerektirir. Süet, deri, topuklu ya da yarım tabanlı bot çeşitleri olup bunların hepsi farklı şekillerde temizlenmelidir.

Deri Bot Nasıl Temizlenmelidir?

Deri bot, zorlu kış mevsimi için en çok tercih edilen bot çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu botlar en rahat botlardan olup, doğru bir şekilde temizlendiği takdirde uzun yıllar kullanılabilir. İlk olarak nemli bir bez yardımıyla silinmelidir. Nemli bezle silinen botlar ilk olarak çamurdan, tozdan ve kirden arındırılır. Daha sonra bot spreyiyle kapsamlı temizliğe geçilebilir. Bot temizleme spreyini temiz ve kuru olan bezlere sıkarak bot yavaşça silinir, Bu temizlik sonrasında derinin parlak görünümü yok olabilir. Bunun içinde temizlik bittikten sonra deri bot boyasıyla boyanması gerekir. Botu boyama işlemleri hem eski görünüme kavuşmasına, hem de deriyi dış etkenlere karşı korumaya yardımcı olur.

Botu Temizleyip Boyadıktan Sonra Fırçalamanın Önemi

Bot temizliği bittikten sonra, yumuşak bir fırçayla bot fırçalanmalıdır. Böylece boya bota daha iyi bir şekilde nüfuz eder. Parlak görünüm sağlayan fırçalama işlemi, botun kullanım ömrünün artmasında da son derece etkilidir.

Süet Bot Nasıl Temizlenmelidir?

Ayakkabılarda süet kumaş, diğer kumaşlara göre daha çok leke ya da toz tutmaktadır. Bu süet botlarda da aynı şekildedir. Süet botlar son derece şık bir görünüm sağlamakla birlikte, hassas bir yapıya sahip oldukları için dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Birçok kişi süet botları çok fazla leke tuttuğu için tercih etmemektedir. Tercih edenler kişilerde şıklığını ön planda tuttuğu için tercih etmektedirler. Süet botları temizlemek için, süet fırçası, süet silgisi ve süet spreyi gibi malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Süet botların temizliğine başlanmadan önce, süet botun üzerindeki ıslaklığın ya da çamurun kuruması gerekmektedir. Bot ıslakken fırçayla süeti temizlemeye çalışmak kumaşın zarar görmesine sebep olabilir. Süet fırçalama işlemlerinin aynı yönde yapılması çok önemlidir. Fırçalanılan botun üzerindeki lekeler, süet silgisiyle silinmelidir. Son adımda ise süet spreyi ile botun spreylenmesi gerekir.

Bot Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bot temizliğinin doğru bir şekilde yapılması o botun uzun süre kullanılmasıyla doğru orantılıdır. Bot temizliği yapılırken kesinlikle aşamaların doğru olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Doğru yapılmayan aşamalar botun zarar görmesine sebep olabilir. Fırçalama ya da silme işlemlerinin yanlış yönde yapılması bile botu etkiler. Çok fazla ıslak bir temizlik yapılmamalı ve bot temizliği doğru bir nemlendirme yöntemi izlenerek yapılmalıdır. Botların düzenli sürelerde boyanması da tıpkı doğru temizlik gibi önem taşımaktadır. Kış için koruyucu olan boyalarda tahribatı önleyecek doğru boyalar tercih edilmelidir. Yanlış seçilen boyalar yapay bir renk oluşmasına sebep olabilir. Doğal bir görünüm için, bot rengiyle aynı renkteki boyalar tercih edilmelidir.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.