Bot Temizliği Nasıl Yapılır?

Bot temizliği yapmak genel anlamıyla sizler için zor gelebilir ancak ortalama bir bakım yaptığınız taktirde ayakkabınızın ömrünü oldukça uzun vadeli kullanabileceksiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey ayakkabınızın yeterince hava aldığından emin olmak durumundasınız. Ayakkabılarınızı gündelik olarak dinlendirerek aslında mevcut temizlik durumundan önce içerisinde oluşabilecek bakteri miktarının da önüne geçmeyi mümkün kılabilirsiniz. Bot temizlerken özellikle dikkat edilmesi gereken belirli başlı ayrıntılar vardır.

Öncelikli olarak ayakkabılarınızın iyi bir şekilde hava aldığından emin olunuz. Ardından materyaline uygun temizleme şekline yöneleceğiz. Botun dış yüzeyleri genellikle su geçirmeyecek materyallerden hazırlandığından dolayı mevcut içeriklerine düzgün bir şey sokmak pek de mümkün olmamaktadır. Dış yüzeyini ister su ile isterseniz de ufak bir temizleme bezi ile temizleyebilirsiniz. Sonrasında asıl zor temizlik kısmı içeren iç yüzeyi ise sizin için zorluk doğuracaktır. Bunun için öncelikli olarak ayakkabınızın taban astarının çıkıp çıkmadığını kontrol ederek başlamanız gerekmektedir. Bu sayede ayakkabınızın ihtiyacı olan temizlik materyalleriyle etkileşime girmeden önce maksimum boşluk yakalaması gerekmektedir.

Ayakabınızı maksimum paydaya ayırdıktan sonrasında özellikle kış aylarına başlarken yapmanız gereken bu temizlikte ayakkabınızın içerisini sirke ile temizlemeniz gerekiyor. Sirkenin en büyük faydası ayakkabınızda oluşabilecek mantarları, küfleri ve ayak kokusu yapabilecek bütün gereksiz ayrıntıları ortadan kaldırması olarak tanımlanabilir. Bu sayede uzun vadede ayakkabınızın hem iç hem de dış yüzeyine karşı katkıda bulunmuş olacaksınız. Bunun ardından yapmanız gereken bir diğer önemli ayrıntı ise ayakkabı temizliği için kesinlikle içerisine ilk ayakkabı aldığınızda da koyulan kimyasal tuzları eklemek olacaktır. Ayakkabılarınızın içerisinde olan kirli havayı içine çeken bu materyalleri çocukların erişebilecekleri yerde bırakmayınız. Bu materyaller sayesinde ayakkabınız oldukça hızlı bir şekilde kendini temizleyecek ve hem iç hem de dış yüzeyinde size canlı bir deneyim sağlayacaktır. Ayakkabı kullanımının bilinçli olması adına hem yazlık hem de kışlık olarak en azından 2’şer çift kullanmalısınız. Kış aylarında giydiğiniz kalın çoraplarla birlikte ayaklarınız maalesef daha fazla ter yapmaktadır. Bunun da önüne geçmek için bu yönde bir eğilim taşıyabilirsiniz.

Ayakkabı çiftlerinizi her gün değiştirerek ayak kokusunun da önüne geçmiş olacaksınız. Çok önemli olmayarak görülen bu işlemler sayesinde rahat bir yüzey performansı sağlayabilmiş olacaksınız. Zaman kaybetmek yerine bugün siz de ayak kokusu için gündelik olarak ayakkabı ve çorap değiştirin ve kendiniz için ileriye yönelik kaliteli bir yaşam için ayak sağlığınıza önem verin.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.