Ders Çalışma Programı

Planlı ve programlı çalışma, öğrenciyi başarı götürecek en önemli etkendir. Ders çalışmak için öncelikle çalışılacak derslerin saati ve süreleri belirlenmelidir. Rastgele kısa süreli çalışan kişilerin, başarılı olması maalesef mümkün değildir. Daha verimli bir netice alabilmek için öncelikle plan kurma ve hedeflerini yerine getirme konusunda kararlı olunmalıdır. Çalışma programı öncesinde kişilerin hedefledikleri ve sonunda ne olmak istediğini belirlemeleri, odaklanmalarına yardımcı olacaktır.

Örneğin; herhangi bir hafta içerisinde testten geçmek veya bir ay içerisinde ödevi teslim etmek gibi hedefin belirlenmiş olması gerekir. Üniversite ve lise sınavlarına hazırlanan öğrencilerin, bu hedeflerini aylara, hatta yıllara bölmelidir. Ders çalışma programı öncesinde çalışılacak tüm konuların listesini, belli bir sisteme göre yapılması gerekir. Ders çalışma programı hazırlamanın püf noktaları:

  • Hedefleri belirleme
  • Hedef için gerekli süreyi ayarlama
  • Çalışılacak konuları hazırlama
  • Kaliteli ve verimli çalışmak
  • Konuları listeleme

 

Nasıl Ders Çalışılmalıdır?

Ders çalışmanın bazı püf noktaları ve yöntemleri bulunur. İstenilen amaca ulaşabilmek için öğrencinin ders çalışma yöntemlerini belirleyip; verimli ve başarılı bir şekilde çalışmayı yaşam tarzı haline getirmesi gerekir. İlkokul, ortaöğretim, lise öğrencilerinin konuyu anlaması için öncelikle derste öğretmen dikkatli bir şekilde dinlemelidir. Öğretmenin üzerinde daha çok durduğu veya önemli bilgilerin not edilmesi gerekir.

Evde konuyu unutmamak ve pekiştirmek için günlük, haftalık, aylık belirli periyotlarda tekrarlar yapılmalıdır. Zamanı iyi kullanmak ve hedeflere ulaşabilmek için hazırlanan ders çalışma programı dışına çıkılmamalıdır. Başarılı olabilmek için ders çalışılan ortamın uygun olması başarı üzerindeki etkisi çok önemlidir. Ders çalışma ortamının, öğrencinin ders çalışmasına uygun düzende olması gerekir. Ders öncesinde konu ile ilgili hazırlık yapılması halinde, konuyu anlamak ve odaklanmak daha kolay olacaktır.

 

Ders Çalışma Ortamı Oluşturma

Ders çalışırken ortamın çalışmaya uygun olup, olmaması çok önemli bir noktadır. Öğrencilerin günlük olarak ders çalışacakları ortamın daima düzenli olması gerekir. Dağınık ve düzensiz bir odada, öğrencinin derse konsantre olması mümkün değildir. Öğrencilerin günlük olarak kullandığı çalışma kitapları vb. notları, masası üzerinde bulunmalıdır.

Hazırlanan ders çalışma programı öğrencinin daima görebileceği bir yerde olması derse adaptasyonu ve çalışma şevki açısından önemlidir. Ders çalışılacak odada, çalışmaya odaklanılacak materyaller bulunmalıdır. Çalışma esnasında telefonun aynı odada olmaması gerekir. Öğrencinin ders çalıştı odanın ışığının yeterli olması ve odada takvim, saat gibi materyallerin bulunması da önemlidir.

 

Ders Çalışma Saatleri

İnsanlar; zihinsel, duygusal, bedensel olarak farklı özelliklere sahiptirler. Bu nedenle öğrencinin kendini tanıyarak hangi derse ne kadar süre ayıracağını, daha önceden belirlenmiş olması gerekir. Zamanı verimli kullanabilmek ve hedefe ulaşabilmek için uyku düzeni, spor, eğlence, dinlenme gibi tüm etkinliklere ayrılacak saatler belirlenmiş olmalıdır. Ders çalışma programı ile öğrenci her bir ders saatini 40- 45 olacak şekilde ayarlamalı e bu süre boyunca derse odaklanmalıdır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.