Ev Boyama

İnsanların gününün büyük bir vakit geçirdiği evlerinin güzel ve estetik bir görünüme sahip olmasını isterler. Evlerde bulunan koltuk, kanepe, halı perde gibi detayların yanı sıra evin güzelliğini çıkaran en önemli nokta duvar renkleridir. Ev tasarımını kuvvetlendiren farklı tercihler sunan ev boyama ile evin canlı veya ferah görünmesi sağlanabilir. Ev boyama çoğu kişiye göre zahmetli ve zor olarak görülse de, ev boyamak çok zor bir iş değildir.

Günümüzde ev boyama hizmetleri çok pahalı ve yüksek fiyatlardır. Düşük bütçelerle evlerde kişilerin zevklerine uygun şekilde yeni konseptler oluşturması mümkündür. Kirlenen veya değişik konseptler oluşturmak isteyen kişiler ev boyama ile ilgili detaylara öğrenerek işe başlamak gerekir. Ancak burada dikkat edilecek husus ev boyamanın yalnızca duvara boya sürmek değil estetik bir görünüm oluşturmak olduğu unutulmamalıdır.

 

Ev Boyamanın Püf Noktaları

Ev boyamaya karar veren kişilerin öncelikle nasıl bir dekorasyon ve renk istediklerini belirlemeleri gerekir. Evdeki bulunan eşyaları evin ışıklandırılmasına uygun şekilde renkler seçilmelidir. Daha sonra evi boyarken en önemli husus renk seçimidir.

Ev boyamak için birbirinden farklı renklerde plastik, saten, silikonlu gibi pek çok boya çeşitleri bulunur. Bu boya çeşitlerinin her birine farklı özellikleri ve fiyatları vardır. Bu nedenle öncelikle kişilerin bütçelerini ve boya yapılacak alanı göz önünde bulundurmaları gerekir.

 

Ev Boyama Nasıl Yapılır?

Ev boyama işlemlerinde diğer bir aşama boyanacak yüzeylerin boyaya hazır hale getirilmiş olması gerekir. Öncelikle duvar güzelce duvar zımparası pürüzsüz bir hale getirilmelidir. Zımparalanan duvarlarda meydana gelen tozları temiz bir bez yardımıyla silebilirsiniz. Boyama işleminin yapılacağı mekânlarda bulunan mobilyaların üzeri kaplanarak boyama değmesini önlemek gerekir.

Ortam ve duvar, ev boyamaya hazır hale getirildikten sonra ilk aşama astarlama işlemidir. Astar duvar boyama işleminde çok önemli bir detaydır. Astar işleminden sonra köşe ve rulonun giremeyeceği yerler için kestirme fırçası temin edilmelidir. Rulo fırça, boyaya çok fazla batırılmadan duvara yedirerek sürülmelidir. Kestirme fırçası ile rulo fırça ile yapılan boyama işlemlerini kısa süre içerisinde birleştirilmesi gerekir. Aksi takdirde duvarda dalgalanmalar meydana gelebilir.

 

Ev Boyama İçin Boya Seçimi

Ev boyama için boya seçiminde evde bulunan mobilyalar, zemin rengi gibi durumları göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca alanın büyüklüğü veya küçüklüğü de boya rengi seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Küçük ve dar alanlarda açık renk boyalar tercih edilmelidir. Geniş alanlarda kişiler mobilyaların rengine uygun istediğin renkte boyalar tercih edebilirler.

Küçük ve karanlık alanlarda tercih edilecek koyu renkler odanın daha karanlık ve kasvetli bir görünmesini sebebiyet verir. Ayrıca aynı alandaki duvarlar birbiri ile uyumlu farklı renklere boyanabilir. Bunun yanı sıra farklı renkler ile karışım yapılarak ev boyama yapılabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.