Futbol Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Futbol oynamayı seven kişilerin futbol oynarken sakatlık yaşamaması adına doğru bir futbol ayakkabısı seçmesi gerekecektir. Çoğu kişinin es geçtiği bu durum, çeşitli sakatlanmalar ile birlikte sonuçlandığı gibi kişilerin sağlığını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle kesinlikle risk almamak ve doğru spor ayakkabıları kullanmak gerekiyor.

Futbol Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Futbol ayakkabısı tercih ederken kişilerin dikkat etmesi gereken önemli detaylardan bir tanesi spor faaliyetlerinin nerede yapılacağı. Toprak bir zemin ile sentetik bir çime sahip olan halı sahada yapılacak etkinlik, kuşkusuz farklı ayakkabıların giyilmesini gerektirecektir. Bu nedenle de ayakkabı alırken öncelikli olarak bu tip kriterleri göz önünde bulundurmak ve bu doğrultuda bir seçim yapmak önemli.

Futbol Ayakkabısında Yüzeyler

Tabanı, üst yüzeyleri gibi pek çok farklı detaya sahip olan futbol ayakkabılarında doğru bir seçim yapmak isteyenlerin mutlaka teknik açıdan da bu detaylara hakim olması gerekiyor. Futbol oynanacak yüzeye dikkat etmenin yanı sıra kişilerin aynı zamanda nasıl bir spor yapması gerektiğine göre ürünleri ayırt etmesi gerekiyor. Öyle ki hızlı olması gereken forvet oyuncuları gibi kişilerde mevcut ayakkabıları hızlandırabilir durumda olması ve bu konuda avantaj sağlaması gerekir.

Ayağınızda çok ağır duracak bir ayakkabının kuşkusuz sizi hızlandırması söz konusu olmayacağı gibi tam ters bir etkide yaşanabilir. Bu nedenle ayakkabı seçerken bu tip durumlar da mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Krampon ya da futbol ayakkabısı satın alırken dış yüzeyine özellikle dikkat edilmeli. Zira dış yüzeyinin deri olmaması sizi hem zorlayacak hem de top kontrolünüzü daha da imkansız hale getirecektir. Fakat dış yüzeyleri deri bir ayakkabı alındığında hem daha uzun süre bu ayakkabının dayanması sağlanabilir hem de top kontrolünü daha başarılı bir şekilde yapabilirsiniz.

Futbol Ayakkabısında Hangi Malzeme Kullanılmalı?

Profesyonel olmayan kullanımlarda aynı zamanda tabanında olabildiğince kauçuk olmasına özen gösterilmelidir. Fakat ilk defa spor yapacak kişiler söz konusuysa ve özellikle çocuk gibi küçük yaştaki bireyler ön planda ise kauçuk yapıdaki ayakkabılar da tercih edilebilir. Tüm bunlar ile birlikte doğru bir ayakkabı seçmek, sizin için pek çok avantajı bir arada sunacaktır.

Sporun sağlık açısından sorunsuz olmasını sağlayacak olan bu ayakkabılar, en iyi performansınızı sunmanız adını da katkı sağlayacaktır. Bu nedenle önemsiz görülmemeli ve mümkün olduğu kadar yapılacak spor türüne göre doğru ayakkabı modelleri satın alınmalıdır. Aksi halde sakatlanmalar nedeniyle sevdiğiniz bir sporda ciddi bir sağlık sorunu yaşamanız söz konusu olabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.