Havalı Spor ayakkabı modelleri

Tüm spor faaliyetlerinde yapılacak spor dalına göre uygun spor giysisi, spor ayakkabısı ve gerekli aksesuarlar kullanılmalıdır. Gerekli olan tüm bu ihtiyaçlar içerisinde kuşkusuz uygun ayakkabı seçimi önemli bir yer tutmaktadır. Yapılacak spor branşının türüne göre değişiklik gösterebilecek spor ayakkabı modelleri içinde ayağınızı rahat ettirecek modeller bulmak mümkündür.

 

Spor ayakkabıların sınıflandırılmasında yapılacak sporun yapıldığı zemin çok önemlidir. Örneğin futbol gibi hem çim sahada, hem halı sahada hem de salonda oynanabilen bir spor dalı için her zeminde kullanmak üzere farklı türde ayakkabılar tasarlanmıştır. Sporcular uygun zemine göre tasarlanmış ayaklarına uygun numalardaki spor ayakkabıyı seçerek sorun yaşamadan spor yapabilirler.

 

Spor ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar

 

Spor ayakkanı seçiminde dikkat edilmesi gereken hususların başında ne tür sporun yapılacağıdır. Futbol, basketbol, voleybol gibi takım oyunlarının yanı sıra yürüyüş, koşu veya jimnastik gibi bireysel sporlar da spor ayakkabılar tercih edilmelidir. Yapılacak spor türünden sonra ayakkabının kullanılacağı zeminin de doğru tespil edilerek dikkate alınması gerekmektedir.

 

Salon zemini, çim zemin, ya da beton zemin gibi zemin türlerine uygun seçimler yapılmalıdır. Zemin türünden sporcu sağlığını olumlu yönde etkileyecek ayakkabı tasarımları incelenmelidir. Örneğin havalı tabanlı spor ayakkabı modelleri rahat ve konforlu tasarımı ile sporcuların zemin ile temasının güvenli ve rahat olmasını sağlamaktadır.

 

Spor ayakkabı seçiminden kaynaklı yaşanılabilecek sorunlar

 

Yapılan her eylemde olduğu gibi spor faaliyetlerinde de sporcu sağlığının korunması dikkat edilmesi gereken husuların en başında gelmektedir. Sporcular ister profesyonel sporcular olsun isterlerse amatör sporcular olsun her branşa uygun kıyafet, spor ekipmanı ve spor ayakkabısını tercih etmelidirler. Uygun ekipman sporcuların güvenli ve sağlıklı spor faaliyetlerini devam ettirmeleri için yerine getirilmesi gereken en önemli ön koşuldur.

 

Sporcuların yaptıkları spor türüne göre yer yer hızlı hareket etmeleri ya da ani hareketler ile durmaları ya da yön değiştirmeleri gerebilir. Tüm bu hareketleri yaptıkları esnada zemin ile olan temaslarından dolayı olumsuz bir durum yaşamamaları için uygun aykkabı seçmeleri gerekir. Aksi taktirde öncelikle olarak sporcunun performansı olumsuz yönde etkilenecek istediği hareketleri yapamayacaktır.

 

Sporcu performansının düşmesinin yanı sıra kayma ya da takılma gibi nedenlerden ötürü düşme, burkulma gibi sakatlanmalar görülerek sporcu sağlığı ciddi manada olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle sporuculara yaptıkları spor branşına ve spor yaptıkları zemine uygun ayakkkabı seçmeleri önemle tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.