Herkesin Farklı Gördüğü Ayakkabı

Elbise ile başlayan renk değişikliklerinde son olarak ayakkabılar sosyal medyanın gündeminde yer aldı. Herkesin farklı gördüğü ayakkabı renk konusunda ortak bir görüşe varılmasını engellerken fotoğrafı gören kişiler ayakkabının çok farklı renklerde olduğunu öne sürerek sosyal medyada yeni bir tartışma başlattı.

Herkesin Farklı Gördüğü Ayakkabı Hangi Renk?

Herkesin farklı gördüğü ayakkabı olarak tanımlanan bu özel model aynı zamanda kişileri bu konuda farklı fikirlere yönlendirdi. Yaşanan bu kargaşada fotoğraftaki ayakkabının hangi renk olduğu net olarak belirtilemedi. Bazı kullanıcılar gri ve mavi gibi renklerde olduğunu iddia ederken bazı kullanıcılar turkuaz, pembe ve beyaz renklerini gördüklerine söyledi. 

Herkesin Farklı Gördüğü Ayakkabı İçin Bilim Adamları Ne Diyor?

Bilim uzmanları tarafından yapılan açıklamalarda ise ayakkabının marka ve modeli üzerinden yapılan analizler sonucunda ayakkabının pembe ve beyaz renklerinden oluştuğu belirtildi. Bu konudaki farklılıkların açıklanmasında ise ışık duyarlılığı öne sürüldü. Açıklamalarda sirkadiyen ritimler olarak farklı renklerde görmenin nedenini açıklayan bilim insanları, kişilerin farklı zamanlarda renkleri farklı ayırt edebildiği belirtildi. 

Renk Değişimlerinin Sebebi Ne?

Biyolojik saati göre değişkenlik gösteren renk görünümü özellikle net olarak çekilemeyen kötü bir görseldeki renklerin farklı algılayabileceği şeklinde açıklanıyor. Temel sebebi ise belirtildiği gibi güneş ışınları. Güne çok daha erken başlayan kişiler, daha fazla güneş ışığı aldığından dolayı renkleri çok daha farklı bir şekilde yorumluyor. Sebebi bu şekilde açıklanan herkesin farklı gördüğü ayakkabı tüm bilimselliğinin dışında kullanıcıların çok fazla ilgisini çekmiş durumda. 

Her Yerde Paylaşıldı 

Haber sitelerinde yer alan bilimsel makalelerde olayın nasıl gerçekleştiğine dair çeşitli veriler sunulmuş olsa da başta Facebook olmak üzere tüm sosyal ağlarda bu ayakkabı fotoğrafı yer aldı. Bazı kişiler ise fotoğraf üzerinde çeşitli oynamalarının ve hilelerin olduğunu öne sürdü. Buna karşın bugüne kadar yapılmış olan incelemeler ve bilim insanları tarafından yapılan açıklamalar bu tip iddiaların geçerli olmadığını net bir şekilde gösterdi. Fakat tek bir fotoğraf karesinde her görenin farklı bir renk olduğunu söylemesi ise durumun en dikkat çeken ve bu kadar çok konuşmasını sağlayan yönü. 

Kullanıcıların aynı kareye bakarak farklı renk söylemesi belirtilen bilimsel gerekçeler dahilinde açıklanabiliyor. Herkesin farklı gördüğü ayakkabı sonrasında renk konusunda sosyal medyada kullanıcılarında da farklı bir duyarlılık oluşmuş durumda. Bu nedenle de kullanıcılar paylaşılan görsellerdeki renkler üzerinden de çoğu zaman farklı tartışmalar başlatma eğiliminde ve rengin ne olduğuna dair fikirler hemen yorumlar bölümünden paylaşılabiliyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.