İnternet Alışveriş Dolandırıcılığı Nereye Şikâyet Edilir?

Günümüzde ekonomik faaliyette bulunan şirket ve firmalar, klasik alışverişle birlikte daha çok e-ticaret ağı üzerinden faaliyet yürütmektedirler. İnternet sisteminin her alanda yaygınlaşması, ekonomik faaliyetlerinin internet üzerinden yapılması zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca insanlar oturdukları yerden mobil araçlar ve bilgisayarlar üzerinden alışveriş yapmayı tercih ettiklerinden, internet alışverişi popüler bir alan olmuştur.

E-ticaret ağı üzerinden yapılan alışverişlerde, güvenli olmayan siteler üzerinden işlemlerin yürütülmesi durumunda internet alışveriş dolandırıcılığı problemleri sıkça karşılanır bir duruma gelmiştir. İnternet alışveriş dolandırıcılığı nereye şikâyet edilir? konusu ile ilgili olarak yapılması gereken en önemli işlem, adli işlemler ile birlikte alınan ürünün değerine göre tüketici hakem heyetine başvurulmasıdır.

 

İnternet Dolandırıcılığının Cezası

Türk Ceza Kanunu’nun 158. maddesinde belirtildiği üzere alışveriş sitesi dolandırıcılığı, nitelikli dolandırıcılık kapsamında değerlendirilen bir suçtur. Bu suçu işleyenler hakkında, 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilebilmektedir. Yapılacak soruşturma sonucunda aynı zamanda kişi hakkında adli para cezası da verilebilir.

Uygulanacak adli para cezası tutarları, suçtan elde edilen menfaatin iki katından az olmayacak şekilde belirlenir. İnternet alışveriş dolandırıcılığı yaygın bir hal aldığından, alışveriş yapılacak sitenin güvenilir olması ve sitenin güvenlik sertifikasına sahip olması gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Alışveriş Sitesi Dolandırıcılığına Karşı Alınabilecek Tedbirler Nelerdir?

Günümüzde birçok kişinin mağdur olduğu alışveriş sitesi dolandırıcılığına karşı alınabilecek bazı önlemler vardır. Bu önlemler içerisinde en önemlisi, alışveriş yapılan sitenin güvenli e-ticaret Sitesi olmasıdır. Özellikle alışveriş yapılacak sitenin, herkes tarafından bilinen, güvenilirliği ile ön plana çıkmış bir site olması önem arz eder. Buna ilave olarak alışveriş yapılmak istenen ürün ile ilgili internet üzerinden yapılacak araştırmalarda, o ürünü satan firmalar içerisinde çok düşük fiyat teklifi ile aynı ürünü satan sitenin güvenilirliği sorgulanabilir.

Bir diğer önemli tedbir ise hiçbir e-ticaret sitesi, müşterilerinden banka kartı şifresi ya da kredi kartı şifresi istemez. Bu nedenle e-ticaret sitesi, kart şifresi bilgilerini istiyorsa bu siteden kesinlikle alışveriş yapılmamalıdır. İnternet alışveriş dolandırıcılığı tedbirleri içerisinde bir diğer önemli husus ise e-ticaret Sitesi üzerinden alışveriş yapılırken sanal kart kullanılması ve ödenecek tutar kadar sanal kart limitinin belirlenmesi doğru bir uygulama olacaktır.

 

Hukuki Destek Alarak İnternet Alışveriş Dolandırıcılığına Karşı Başvuru Yolları

İnternet alışveriş sitesi dolandırıcılığından mağdur olan kişiler, mağduriyetlerinin giderilmesi için hukuki destek alarak işlemleri yürütmeleri en doğru karar olacaktır. Bilişim ağının yaygınlaşması, internet üzerinde işlenen suçların artması ile birlikte bu alanda hukuki destek sağlayan bilişim avukatından yardım alarak hukuki süreci başlatmak, mağduriyetin giderilmesi açısından önemli bir adım olacaktır.

İnternet alışveriş şikayetleri yapılırken başvurulacak diğer bir mekanizma ise tüketici hakem heyetine başvuru yapılabilmesidir. E-devlet üzerinden başvuru yapabilmek mümkündür. Ürün ile ilgili bilgiler ve tüm detayları içeren dosya ile birlikte tüketici heyetine başvurularak mağduriyetin giderilmesi sağlanabilir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.