Karma Ciltler İçin Günlük Bakım Önerileri

Karma cilt yapısı yağlı ve kuru cilt yapısının özelliklerini bir arada barındıran ve bakımı oldukça zor olan cilt tipidir. Cildin her kısmı ayrı özellikleri gösterdiğinden ciltte meydana gelen sorunları önlemek zor olabilir. Ancak, yapılacak doğru bir cilt bakımı rutini ile karma cilt yapısına sahip kişilerin daha iyi bir görünüme kavuşması sağlanabilir. Karma cilt yapısına sahip kişilerin genellikle çene, burun, alın kısımlarında yağlanma meydana gelirken yüzün diğer kısımlarında ise kuruluk ve gerginlik hissedilir.

Ayrıca cildin farklı bölgelerinde aynı anda kuruluk ve yağlanma problemi görülüyorsa bu kişilerin de karma cilt yapısına sahip olduğu çok yüksek bir ihtimaldir. Tüm cilt yapılarında olduğu gibi karma cilt yapısına sahip kişilerin de cildinde de nem ve mineral takviyesine ihtiyaç duyulur. Karma ciltler için günlük bakım önerileri ciltteki sorunları gidererek kişileri daha iyi bir görünüme ve daha sağlıklı bir cilt yapısına sahip olması amaçlanır.

 

Karma Ciltler İçin Cilt Bakımı

Karma cilt tipine özel olarak hazırlanmış bakım ürünleri kullanarak cilt bakımını rutin ve etkili bir gerçekleştirmek mümkündür. Genellikle karma cilt yapısında T bölgesinde meydana gelen yağlanmaya uygun şekilde bakım ürünleri tercih ederek ve diğer bölgelerde meydana gelen kuruluk hisse için nem takviyesi uygulayarak ferah ve daha yumuşak bir cilt yapısı oluşturulabilir. Karma cilt yapısında cilt temizliği oldukça önemli bir aşamadır.

Doğru cilt temizleme şekli ile ciltte meydana gelen kir ve ölü hücrelerden arındırılması gerekir. Karma ciltler için günlük bakım önerileri yanı sıra haftalık olarak cilt maskeleri ile daha verimli sonuçlar alınabilir. Karma cilt yapısına sahip kişilerin yağlı ciltler için önerilerini ürünleri kullanmamaları gerekir. Yapılan bu yanlış işlem sonrasında cildin kuru bölgeleri zarar görerek, bazı cilt problemleri meydana gelebilir. Karma cilt yapısına ve diğer cilt yapısına sahip kişilerin makyaj sonrasına derinlemesine cilt temizliği yapması çok önemlidir. Makyaj sonrasında biriken kir ve yağ kalıntıları cilde zarar verir.

 

Karma Ciltler İçin Nemlendirici

Karma cilt yapısına sahip kişilerin cilt tiplerine uygun şekilde nemlendirici seçerek cildin nem dengesini korumaları gerekir. Her cilt yapısı neme ihtiyaç duyar. Cildin nem ihtiyacı karşılanmadığında ciltte kuruluk, pullanma, çatlama, kırışıklık, kızarıklık gibi birçok sorun ortaya çıkar. Ayrıca cildin nem dengesi korunmadığı durumlarda kırışıklık, sarkma gibi yaşlanma belirtileri de oluşur. Karma ciltler için günlük bakım önerileri arasında birçok markaya ait krem ve jel formunda ürünler mevcuttur.

Ayrıca evde bulunan doğal ve bitkisel ürünlerle de günlük cilt bakımı gerçekleştirilebilir. Karma ciltler için uygun nemlendirici ile cildin elastikiyetini korumak mümkündür. Karma cilt yapısına sahip kişilerin T bölgesine farklı ve yüzün diğer bölgelerine uygulayacağı bakım ürünleri ve maskeleri birbirinden farklı olmasın gerekir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.