Köselik Nasıl Çözülür?

Erkeklerde çok sık görülen problemlerden biri köselik oluyor. Bu problemin temeli genetik olabileceği gibi çevresel faktörler de olabilir. Köselik nasıl çözülür sorusu erkekler tarafından çok merak edilen konulardan biridir. Çeşitli sebeplerden dolayı vücudun herhangi bir yerinde tüy oluşmaması durumuna deniyor. Bu durumun tedavisi olup olmadığı çok merak ediliyor. Ergenlik döneminde çıkmayan sakallar daha sonra çıkar diye beklenmesine rağmen çıkmıyor ise tedavi görmek gerekiyor. 5 erkeğin birinde görülen bir durum oluyor.

Ülkemizde yaygın olduğu gibi dünya genelinde de büyük bir yaygınlık söz konusu oluyor. Bazı erkekler ise köse olmak için tedavi görüyor. Peki, bu durum evde doğal yollar ile tedavi edilir mi? Erkeklerin genelinde sakallar erkeksi görünümün temeli olarak sayılıyor. Bu sebeple köselik erkeklere büyük bir sıkıntı veriyor.

Köselik Nedir?

Sakal, bıyık ve göğüs kılı gibi erkekte bulunan bu tüylerin oluşmaması haline köselik veriliyor. Erkeklerde çok sık görülen problemlerden biridir. Köse olan erkekler yaşından çok daha genç görünür ve erkeksi bir görünüm mümkün olmaz. Bu durumdan şikâyetçi olan erkekler bir çözüm yolu bulmaya çalışıyor. Peki, erkeklerin belası haline gelen köselik nasıl çözülür? Ya hiç sakal ya da bıyık oluşmaz ya da  oluşan sakal ya da bıyıklar belirli bir süre sonra dökülmeye başlar.

Bu durum bütün vücutta gerçekleşmeyip vücudun belirli yerlerinde de oluşabilir. Genellikle sakal köseliği erkeklerde çok sık rastlanan problemlerden biridir. Köseliğin pek çok sebep olabiliyor. Fakat daha çok genetik olarak kendini gösteriyor.

Köseliğin Nedenleri Nelerdir?

Köselik erkeklerde meydana gelen tüy ve kılların oluşmaması durumudur. Pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Daha çok genetik olarak meydana gelse de sıkıntı ve stres gibi durumlarda da ortaya çıkan bir durum oluyor. Psikolojik olarak sorunlar yaşayan kişilerde özellikle sınav stresi ya da aile faciası gibi durumlarda köselik durumu kendini göstermeye başlıyor.

Daha sonra sorunlar çözümlense ve psikoloji düzelse bile dökülen tüyler yeniden çıkmıyor. Diğer bir sebebi ise mantar oluşumundan kaynaklanıyor. Belirli bir bölgede mantar oluşumu söz konusu olduysa o bölgede tüy dökülmesi gibi problemler kendini gösteriyor.

Daha sonra bütün vücudu sararak dökülmeyi arttırıyor. Mantar oluşumu genellikle sakal diplerinde oluyor. Genetik olarak meydana geldiği zaman tedavisi için yapacak pek bir şey olmuyor.

Köselik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Köselik nasıl çözülür sorusuna ilk olarak hormon tedavisi cevabı verilebilir. İnsan vücudunda hormon eksikliği yaşandığı zaman saç ve tüylerde dökülme söz konusu olabiliyor. Özellikle erkeklerde salgılanan testosteron hormonu gerektiği kadar salgılanmaz ise sakal oluşumu söz konusu olmuyor. İlk olarak hormon testi yaptırmak gerekir.

Hormon eksikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı öğrenildikten sonra tedaviye başlanır. Hiçbir şekilde sakal kökü olmayan erkeklerde tedavi işe yaramaz. Mezoterapi adı verilen tedavi yöntemi daha çok genetik olarak köse olan insanlarda uygulanır. Bu uygulama dışında diğer bir yöntem ise sakal ekimi oluyor. Enseden alınan tüyler ile sakal ekimi söz konusu oluyor. Tedavi sürecinde sakalın çıkıp çıkmayacağını beklemektense sakal ekimi yaptırarak kesin çözüme ulaşmak mümkün oluyor. Son zamanlarda köse insanların en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir.

Önceki İçerikErkekler için Cilt Bakımı
Sonraki İçerikTarihte Seiko
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.