Kuru Ciltler İçin Günlük Bakım Önerileri

Kuru ciltler için günlük bakım önerileri diğer cilt yapılarına göre farklı ve daha özen gösterilmesi gerekir. Kuru cilt yapısına sahip kişilerin cildi çok fazla neme ihtiyacı bulunur. Bu nemi sağlayabilmek için kişilerin günlük olarak düzenli gerçekleştirmesi gereken cilt bakımı yapmaları gerekir. Ciltte meydana gelen kuruluk, kişilerde kırışıklık, sarkma, yıpranma gibi bazı cilt deformasyonlarına sebebiyet verir.

Bu durumu önlemek ve cildin yağ ve nem oranını dengede tutmak mümkündür. Kuru ciltler için yapılacak doğru ve eksiksiz cilt bakım düzeni ile ciltte meydana gelen deformasyonlar giderilebilir. Kuru cilt yapılarında yağlı ciltler gibi parlama veya yağlı görünüm oluşmaz. Tam tersine ciltte gerginlik kuruluk ve çatlak meydana gelir. Bu durum kişiler için rahatsız edici bir durumdur. Kuru ciltlere günlük olarak nem takviyesi ederek daha iyi bir cilt görünümü oluşturmak mümkündür.

 

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Ürünler

Cilt kuruluğu, genetik yapı, çevresel etmenler, yaşın ilerlemesi, sağlıksız beslenme, sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan kaynaklı meydana gelebilir. Cilt kuruluğunu engellemek için dikkat edilmesi gereken en önemli unsur günlük olarak yeteri miktarda su tüketimidir. Cilt kuruluğunu önlemek için cildinize uygun şekilde tercih edilecek cilt bakım ürünleri kullanılabilir.

Günümüzde cilt kuruluğunu önlemek için birçok markaya ait birbirinden farklı ürünler bulunur. Bunun yanı sıra evde bulunan ürünlerle de cilt kuruluğu engellenebilir. Tercih edilecek ürünlerin cildi yıpratmayan ve hasar vermeyen içerikli olması gerekir. Cilt kuruluğunu engellemek için bakım önerileri, temizleme, arındırma, nemlendirme gibi aşamalardan oluşur.

 

Kuru ve Hassas Cilt Yapısına Uygun Bakım Rutini

Kuru ve hassas cilt yapısına sahip kişilerin cilt temizliği için peeling etkisi barındırmayan ürünleri tercih etmeleri gerekir. Ayrıca tonik seçiminde de cilde gerginlik hissi oluşturmayan ve alkol içermeyen ürünler olmalıdır. Ciltte bulunan ölü hücreleri yok etmek için hassas ve kuru ciltler için uygun olan bakım ürünleri tercih edilmelidir. Kuru ve hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde kırışıklık oluşumu en aza indirmek için özel nemlendirici kremler kullanılabilir.

Kuru ciltler için günlük bakım önerileri arasında en önemli nokta cildin ılık suyla temizlenmesi noktasıdır. Ilık su ile yıkayarak sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Tercih edilecek nemlendirici seçeneklerini gece ve gündüz bakımı rutinlerini uygun şekilde olmalıdır. Cildin nem dengesini destekleyecek belirli periyotlarda maskeler yapılmalıdır.

 

Kuru Ciltler İçin Maskeler

Kuru cilt yapısına sahip kişileri haftada birkaç kez cilt yapılarına uygun şekilde maskeleri uygulamaları gerekir. Tercih edilecek maskelerin cildi nemlendirmeye ve beslenmeye yönelik olmalıdır. Hassas ve kuru ciltler için özel olarak hazırlanmış maskeler ile ciltte meydana gelen kuruluk ve yaşlanma belirtilerini önlemek mümkündür. Kuru ciltler için günlük bakım önerileri cildin ihtiyaç duyduğu mineral takviyesini karşılamalıdır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.