Pandemi Sürecinde Sokağa Çıkma Yasağında Uygulanan Cezalar

Korona virüs hastalığı, kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almış ve halen etkileri sürmekle birlikte hem insanları tedirgin etmeye ve can almaya devam etmektedir. Tüm dünya ülkeleri, korona virüse karşı çeşitli tedbirler almaktan ve özellikle tıp alanında aşı çalışmaları yapılarak virüsün etkileri yok edilmeye çalışılıyor.

Ülkemizde de hükümet yetkilileri tarafından Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile yapılan düzenlemelerde, salgının etkilerine karşı insanlar korunmaya ve virüsün bulaşıcılık etkisi azaltılması için birçok çalışma sürdürülüyor. Virüsün insanlar arasındaki yayılım hızını düşürmek amacıyla alınan tedbirler kapsamında pandemi sürecinde sokağa çıkma yasağında uygulanan cezalar ile insanların hareket sirkülasyonu azaltılmaya çalışılmaktadır.

 

Pandemide Uygulanan Ceza Türleri

Salgın hastalığın engellenmesi ve hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlerle, insanların hayatına mal olan hastalık yok edilmeye çalışılmaktadır. Yasal mevzuatın belirlediği sınırlar içerisinde hem idari hem de adli işlemler ile gerekli tedbirler uygulanmaktadır. Salgın hastalıklara karşı mücadelede sokağa çıkma yasağına ilişki uygulanan cezalar şunlardır:

  • Sokağa çıkma yasağı ihlalinde idari para cezası uygulaması
  • Maske takmayanlara uygulanan idari cezalar

Pandemi sürecinde sokağa çıkma yasağında uygulanan cezalar hükümet yetkililerinin yaptıkları düzenlemeleri içeren tedbirlerle ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 382. maddesi gereğince sokağa çıkma yasağı ilan edildiği tarihlerde sokağa çıkan vatandaşlara idari para cezası kesilir. Yapılan idari ceza işleminden sonra kişi halen evine dönmemekte direnmesi halinde, Türk Ceza Kanunu bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranmanın ilgili maddeleri kapsamınca gerekli cezai işlemler başlatılarak kişi hakkında yetkili makamlarca 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabileceği ifade edilmiştir.

Salgının etkilerini engellemek amacıyla sokağa çıkma kısıtlamasının getirildiği tarihlerde ve salgın etkilerinin devam ettiği dönem içerisinde maske takma zorunluluğu getirilmiştir. Maske takılmaması halinde, kolluk kuvvetleri ve yetkililer tarafından idari para cezası işlemleri yapılır.

 

Sokağa Çıkma Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Pandemi sürecinde sokağa çıkma yasağında uygulanan cezalar, cezai işlem uygulanan kişi tarafından ödenmek zorundadır. Kişi kendisine uygulanan idari para cezasına karşı yasal çerçeveler içerisinde itiraz etme hakkı vardır. Cezanın kişiye tebliğ tarihinden itibaren, 15 gün içerisinde Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazda bulunabilir.

 

Sokağa Çıkma Yasağından Kimler Muaf Tutulmuştur?

Korona virüs hastalığının her geçen gün artması ve dünyada binlerce insanın ölümüne sebebiyet vermesi, ekonomiyi ciddi anlamda olumsuz yönde etkilemesi, insanları psikolojik açıdan yıpratması gibi birçok sonucu olmuştur. Tüm bu olumsuz durumları ortadan kaldırmak amacıyla ülkemizde de sokağa çıkma yasağı uygulamasıyla tedbirler alınmaktadır. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı tarihlerde, yasağa aykırı davranan kişilere cezai işlemler uygulanır. Ancak bazı meslekler ve iş kolları muaf tutulmuştur.

  • TBMM üyeleri ve çalışanları
  • Kamu düzenini ve güvenliğini sağlayan görevliler
  • Kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler
  • Acil çağrı merkezleri, il/ilçe salgın denetim merkezleri, vefa sosyal destek birimleri, AFAD, Kızılay, Göç İdaresi gibi kurumlarda çalışanlar
  • İnşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar üretim ve imalat testlerinde çalışanlar gibi birçok iş kolu sokağa çıkma yasağından muaf tutulmuştur.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.