Sakal Nasıl Çıkar?

Bazı kişilerde genetik ya da çevresel faktörlere bağlı olarak sakal çıkmama durumu gözlenebiliyor. Bu tarz insanlara köse adı veriliyor. Bu tarz durumlarda, kişinin cilt tipine ve sakal çıkmama sebebine bağlı olarak tedavi yöntemleri bulunuyor. Yapılan doğal işlemler ile, sakalı çıkmayan kişiler genellikle sakal ektirme işlemi yapıyor. Bazı kişiler ise, düzenli olarak bakım yaptığı zaman sakallarının çıktığını görebiliyor. Özellikle, sakalı olmayan kişiler ilk olarak jilet yaparak sakallarının çıkmasını sağlıyor. Sakallara jilet yapmak, en etkili yöntemlerden bir tanesidir. İnce olan tüyleri sertleştirir ve kıl haline getirir. Aynı zamanda, daha güçlü ve kırılmayan sakallara sahip olmanıza yardımcı olur. Daha sonra düzenli olarak sakallarınıza bakım yaparak gürleşmesine ve uzamasına yardımcı olabilirsiniz. Günümüzde sakal çıkarmak için pek çok yöntem bulunuyor. Bu yöntemler düzenli bir şekilde uygulandığı zaman etki gösteriyor. Bu sebeple mutlaka düzenli kullanmak gerekiyor.

Okaliptus Yağı

Erkeklerde sakal çıkarma yöntemlerinden bir tanesi okaliptüs yağı ile mümkün oluyor. Pek çok faydası bulunan okaliptüs yağı kılların ve tüylerin beslenmesine yardımcı oluyor. İnce haldeki tüylerin kalın bir kıl haline dönüşmesinde çok büyük bir rol oynuyor. Okaliptüs yağını hazırlarken, yarım su bardağı zeytinyağının içerisine 25 ila 35 damla arasında okaliptüs yağı damlatmak gerekiyor. Daha sonra bu karışımın tam olarak birbirine girmesi açısından yarım saat bekletilmesi gerekiyor. Yarım saat bekledikten sonra sakal diplerinize masaj yaparak uygulamanız gerekiyor. Sakallarınıza da sürdükten sonra 1 saat civarında bekletmeniz gerekiyor. Daha sonra ılık su ile ovalayarak yıkamanız yeterlidir. Bu karışımı haftada bir olacak şekilde dilediğiniz zaman yapabilirsiniz. Düzenli olarak kullandığınız zaman etkisini çok kısa bir süre içerisinde görmeniz mümkün olacaktır.

Amla Yağı

Amla yağı, hem saç hem de sakal çıkarma konusunda son derece önemli yağlardan bir tanesidir. Son yıllarda en çok tercih edilen yağlardan bir tanesi olmaktadır. Amla yağını kullanmadan önce 3 yemek kaşığı kadar hardal eklemenizde fayda vardır. Böylece çok daha etkili bir karışım elde etmeniz mümkündür. Amla yağı ile hardalı iyi bir şekilde karıştırarak sakallarımız uygulamanız gerekiyor. Yarım saat ile 45 dakika arasında cildinizde beklettikten sonra iyice cildinizden temizlemeniz gerekir. Haftada 4 gün bu yağı uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanımda, ikinci haftadan sonra etkisini görmeniz mümkün olacaktır. Hazırladığınız karışımı buzdolabında bekleterek 3 ya da 4 gün civarında tekrardan kullanabilirsiniz. Hazırlanışı kolay ve aynı zamanda temizlemesi de kolay bir ürün olmasından kaynaklı olarak insanlar tarafından en çok tercih edilen yağlardan bir tanesi haline gelmiştir.

Zeytinyağı

Sakalların gürleşmesi ve çıkması konusunda en etkili yöntemlerden bir diğeri ise zeytinyağıdır. Zeytinyağının içerisine dilerseniz sarımsak da ekleyebilirsiniz. Bu yöntem, son derece etkili bir sakal çıkarma yöntemidir. Aynı zamanda sakalların gürleştirilmesi konusunda da çok büyük bir etkiye sahiptir. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde gözle görülür değişim söz konusudur. Aynı zamanda bıyık ya da saçlarımızı da bu karışımı kullanabilirsiniz. Zeytinyağını, sakallarınıza sürdükten sonra bir saat kadar yüzünüzde bekletmeniz gerekiyor. Daha sonra bol köpük ve bol su ile temizlemeniz şarttır. Bu işlemi istediğiniz her an gerçekleştirebilirsiniz. Fakat en az haftada 3 defa gerçekleştirmek son derece önemlidir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.