Sıkan Ayakkabı İçin Pratik Çözümler

Alınan bir ayakkabının ilerleyen dönemlerinde sıkmaya başlaması, kuşkusuz çoğu kişi için bir problem yaratır. Sıkan ayakkabıyı giymek çok farklı sağlık problemlerine yol açacağından dolayı bu ayakkabının genişletilmesi ve kullanılabilir hale getirilmesi gerekir. Sıkan ayakkabı için pratik çözümler sizin için ayakkabılarınızı yeniden giymenizi sağlayacaktır. Bu bakımdan sıkan ayakkabılarınız için önerileri uygulayarak ayakkabılarınızı sıkmaktan kurtulabilirsiniz. 

Buzdolabı Yöntemi 

Sıkan ayakkabılar için tercih edilebilecek ilk yöntem buzdolabı yöntemi olarak adlandırılan özel yöntem. Bu yöntemde ayakkabılarının buzdolabı poşetinin içerisinde korunması ve poşetin yarısına kadar da su konulması gerekiyor. Ardından ayakkabıları buzdolabının buzluk bölümüne atarak donana kadar beklenmesi gerekiyor. Sonrasında ise ayakkabıların oda sıcaklığında çözdürülerek kurutulması ile ayakkabıların eski formundan çok daha geniş hale gelmesi sağlanabiliyor. 

Gazete Kağıdı Yöntemi 

Tercih edilebilecek bir diğer yöntem ise gazete kağıdı yöntemi. Gazete kağıtlarının sirke ile ıslatılmasının ardından buruşturularak ayakkabının içerisinde 1 gün boyunca bekletilmesi yine ayakkabıların genişlemesini sağlıyor. 

Kalın Çorap Yöntemi 

Çok fazla önerilmese de tercih edilebilecek bir diğer yöntem ise kalın çorap yöntemi. Çorapları giyerek ayakkabılarınızı kullanmaya başlamanız halinde ayakkabı, iç bölümden uygulanacak basınç sayesinde genişleyecek ve bol hale gelecektir. Bu bakımdan kişiler ayak sağlığını göz önünde bulundurarak kalın çorap yöntemini deneyebilir. 

Kurutma Yöntemi 

Bir diğer yöntem olan kurutma yönteminde ise sıkan ayakkabının sıktığı bölümler su ile ıslatılarak saç kurutma makinesinde kurutulmalıdır. Su ile ıslatıldıktan sonra kuruyacak olan ayakkabı, gevşeyerek daha da geniş bir hale gelecektir. 

Patates Yöntemi 

Patates yönteminde ise patatesin kabuklarını soyularak ayakkabı içerisinde 1 gün kadar bekletilmesi gerekiyor. Bu şekilde yapılacak işlemler sonrasında patatesler ile ıslanacak olan ayakkabı çok daha genişleyecektir. 

Kalıp Yöntemi 

Ayakkabıların genişlemesi ve ayağı sıkmaması için en uygun yöntem ise kuşkusuz kalıptır. Özel bir şekilde alabileceğiniz ya da ayakkabıcılardan destek alarak gerçekleştirebileceğiniz kalıba koyma işlemi ile ayakkabılar kalıcı bir şekilde genişleyerek daha da kullanılabilir hale gelecektir. 

Sıkan ayakkabı için pratik çözümler dahilinde bu tip farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. Yöntemlerin büyük bir bölümü ayakkabının ıslatılarak kumaşında genişlemeyi hedef almaktadır. Bu açıdan su ile ıslatma ve daha sonrasında daha geniş bir şekilde kullanma metodunu kendi geliştireceğiniz yöntemlerle de sağlayabilirsiniz. Fakat ayak sağlığı ön planda olduğundan dolayı tamamen bir rahatlama sağlanmadığı sürece sıkan ayakkabıların kullanılmaması önerilmektedir. Bu nedenle tercihinizi yaparken mutlaka ayakkabının ayağınızı hiçbir şekilde sıkmadığından emin olmalısınız.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.