Yaşa Göre Ayakkabı Numarası Tablosu

Sağlık ve rahatlık açısından giyilecek ayakkabının numarasının yaşa ve ayağa uygun olması çok önemlidir. Satın alınacak ayakkabı da ilk dikkat edilmesi gereken konu yaşa göre ayakkabı seçimidir. Ayakkabının büyüklüğü ayakkabının numarasının ölçü şeklidir. Ayakkabı numaraları ise uluslararası kabul edilen standartlardadır. Bu numaralar belli ölçüm standartlarına göre uyarlanır. Türkiye’de belirlenen ayakkabı numaraları Avrupa’da kullanılmakta olan ayakkabı numaraları ile aynı ölçülerdedir. Numaralandırma sisteminin adı ‘Paris nokta sistemi’ dir. Ancak bazı ülkeler örneğin; İngiltere, Kanada, Amerika ve Yeni Zelanda kendi ölçü sistemlerini kullanmaktadır. Japonya ise diğer ülkelerden farklı olarak ayakkabı numarasında santimetre olarak uzunluk ölçüsünden yararlanır.

Yaşa Göre Ayakkabı Numarası Nasıl Belirlenir?

Ayakkabı büyüklüğünün bir ölçüsü olan ayakkabı numaraları ayakkabı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli kriterdir. Yaşa göre ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Bunun için özel oluşturulmuş tablolar bulunmaktadır. Bu özel tablolarda ise ayrımlı olarak ölçüler bulunmaktadır. Bu ayrım kadın, erkek, kız çocuk ve erken çocuk olmak üzeredir.

Ölçülü Ayakkabı Numara Tabloları

Ayakkabı seçimi yaparken özel oluşturulmuş tablolardan fikir alınabilir. Bu tablo da aynı zamanda ülkelere göre de değişen ölçülerde bulunmaktadır. Standart olarak ise Avrupa Ülkelerinin kullandığı kadınlar için yaşa göre ayakkabı ölçüleri 22,8 cm ile 28,9 cm arasında değişmektedir. 22,8 santimlik bir ayak ölçüsü numara olarak 35’e denk gelmektedir. En büyük ölçü ise 28,9 santimdir ve 47 numaraya denk gelir. Erkekler için yaşa göre ayakkabı numarası tablosundaki değerler ise aynı şekilde 22,8 santimden başlar ki bu ölçü 35 numaraya denk gelir.
En büyük numara aynı şekilde bayanlarda olduğu gibi 28,9 santimde 47 numaraya denk gelir. Yeni doğan bebeklerde ayakkabı numaraları 3 aylıktan itibaren başlar. Yeni doğan bebekler ve 12 aylığa kadar olan bebeklerde ayakkabı yerine patik ölçüsü vardır. Patikleri yeni doğanda 10 cm den başlar ve 14 numaraya denk gelir. En büyük patik 12 cm ve 18 numaraya denk gelecek şekildedir. Patikten sonra ilk adım ayakkabısına geçilir. İlk adım ayakkabıları 9-12 ay aralığındaki çocuklar içindir. En küçüğü 12 santimdir ve 18 numaraya denk gelir. En büyüğü ise 13,5 santimdir 21 numaraya denk gelir. 2 yaştan 6 yaşa kadar ise numaralar 25 ten başlar 31 e kadar ilerler. Santim olarak bu numaralar 16,5 cm den 19,5 cm e kadar ilerler.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.