Yazın Bot Nasıl Saklanır?

Ayakkabıların özellikle de botların saklanması için birçok farklı yol vardır. Bayanların en büyük zevki olan ayakkabıların daha uzun süre kullanılması için kullanılmadığı dönemlerde doğru koşullarda saklanması gerekir. Her sene yeni bot almayı tercih edenler kadar botlarını saklayıp daha uzun süre kullanmak isteyen bayanların da sayısı bir hayli fazladır. Uzun yıllar kullanılacak botlara sahip olmanın temel faktörü ise botları olabildiğince doğru koşullarda saklamaktır.

Kutu ile Saklamak Çok Önemli

Hem botların hem de ayakkabıların saklanmasındaki en önemli koşul kutulardır. Kutular hem saklama esnasında ayakkabıların üzerine gelecek ağırlıklara karşı ayakkabılara koruma sağlar hem de ayakkabıların dış ortamdaki nemden etkilenmesinin önüne geçer. Nem, ayakkabının en önemli düşmanıdır. Neme maruz kalan ayakkabı zamanla hasara uğrar ve eskime gösterir. Kutu ile saklanan ayakkabılarda mevcut olan nem kutu tarafından emilir ve ayakkabının zarar görmesinin önüne geçilir. Kutu ile saklarken gerekli verimin alınabilmesi için kutunun kapağının tam olarak kapatılması önemlidir. Ayakkabının hava il teması kesilerek doğru sonuçlar elde edilebilir. Eğer daha da konforlu bir ortam yaratarak ayakkabının kalıbının bozulmasını istemiyorsanız kutunun içerisine bir miktar gazete yerleştirerek ayakkabılara daha yumuşak ve rahat bir ortam yaratabilirsiniz.

Kuru Temizlemeden Destek Alınmalıdır

Botları saklama konusunda saklamadan önce gerekli önlemleri almak ve gerekli temizliği sağlamak önemlidir. Şayet kirli saklanan botlarda zaman içerisinde iç ve dış yüzeyde bekleyen kirlerin bota işlemesi söz konusu olabilir. Bu nedenle saklama düşünceniz olan botlarınızı saklamadan önce kuru temizleye vermeli ve temizlenmesini sağlamalısınız.

Poşetleyerek Saklamak Eskimesini Önler

Botlarınızı saklarken tercih edeceğiniz bir diğer yol poşetleyerek saklamaktır. Hava ile temasını tamamen kestiğiniz taktirde botlarınızın daha uzun süre kullanılması mümkün olabilir. Ancak dikkat etmeniz gereken durum poşet kullandığınız durumda ayakkabılarınızın yüklere karşı koruma sağlamayacağını bilmenizdir. Yani botlarınızı mümkün olduğunca düz zeminlere koymalı ve üzerine yük bindirmemelisiniz.

Ayakkabıları için gerekli saklama koşullarını sağlamak oldukça basittir. Ev ortamında son derece basit yöntemler ile ayakkabılar için ideal ortam yaratılabilir. Ayakkabılar nemsiz ve karanlık yerlerde saklanarak uzun yıllar boyunca ilk hali ile kalabilir.

Ayakkabı Tuzu Kullanılmalı

Botları saklamadan önce kutu veya saklama kabının içerisine ayakkabı tuzu koymak ayakkabının kapalı durduğu süre boyunca farklı kokular oluşturmasının önüne geçer. Kapalı kalan her nesne zaman içerisinde farklı kokmaya başlar. Son derece doğal olan bu durumun önüne geçmek için birçok farklı seçenek mevcuttur. Ayakkabı tozu kullanıldığı durumlarda ayakkabının koku yapması ve kokuyu yayması önlenir. Buna ek olarak botların içerisine saklanmadan önce karbonat dökmek de ayakkabı içerisinde oluşacak nemlerin alınmasını sağlar. Kullanılan ayakkabıların içerisindeki koku karbonat sayesinde ayakkabıya sinmez. Bu sayede uzun yıllar boyunca bile saklansa, botlar ilk günkü gibi tertemiz kullanılabilir.

Saklamadan Önce Havalandırın

Günübirlik olarak kullanılan ayakkabı ve botlar eğer belirli bir süre havalandırılmazsa kötü koku yaymaya başlar. Bu nedenle ayakkabıların kullanım tavsiyeleri arasında da birer gün arayla kullanılması bulunur. Saklanması planlanan botları yaklaşık bir gece önceden balkona çıkarmak ve uzun saatler boyunca havalandırmak ayakkabıda bulunan kokuların dağılmasını sağlar.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.